Leaders of tomorrow

Leaders of tomorrow är för dig som har ambitionen att skapa ett omfattande professionellt kontaktnät, inspireras av intressant innehåll och bygga din karriär i Mittsverige.

Datum: 3-4 september

Plats: Åre

Den här gången gästas vi av Louise Mackegård, VD för Copperhill Mountain Lodge i Åre. I sin roll möter hon dagligen en mångfald av människor – både gäster och medarbetare – med olika behov, bakgrunder och personligheter. Louise har lång erfarenhet av att leda team i en bransch där service, samspel och flexibilitet är avgörande.

Hennes inspel under dagens tema ”Dynamik och kommunikation – konsten att hantera olika personligheter” kommer att ge oss värdefulla insikter kring hur man kan skapa ett gott samarbetsklimat, kommunicera effektivt och omvandla olikheter till styrkor – något som är lika relevant i arbetslivet som i vardagen.

I en digital dragning får vi även träffa My Lindström, Interim Head of Global Marketin, Brand and CX, Volvo Cars, som sedan 2012 har haft en framträdande roll inom Volvo, där hon kombinerar en stark strategisk förmåga med passion för affärsutveckling, varumärkesbyggande och ledarskap. Hon har lång erfarenhet av att driva komplexa förändringsprojekt med tydliga och mätbara resultat, och är känd för sin förmåga att ta både organisationer och team till nästa nivå.

Med ett starkt fokus på syftesdriven strategi och genomförandekraft leder hon med energi, tydlighet och ett kommersiellt skarpt sinne. My brinner särskilt för att bygga och leda mångsidiga och högpresterande team, där strategisk riktning kombineras med mod, engagemang och resultat.

Under hennes digitala dragning får vi ta del av insikter från hennes arbete med att leda team över hela världen – och hur man skapar samarbete, sammanhållning och framdrift i en internationell kontext.

Leaders of tomorrow

I nätverket får du energi och ny kunskap samt möjlighet att skapa meningsfulla relationer och bygga upp ett omfattande kontaktnät. Genom att dela erfarenheter och kunskap, utmana och stötta varandra stärker vi oss själva och rustar för en framtid i förändring. För att vara en attraktiv region behövs drivna och kompetenta personer, det vill vi bidra till.

Pernilla Gravenfors leder oss framåt!

Pernillas erfarenhet som företagsledare kommer från 20 hotell, 6 destinationer och hundratals medarbetare under 25 år. Hon har flertalet kvalitativa ledarskapsutbildningar i ryggsäcken samt utbildning inom retorik och kommunikation. Efter tio år som VD respektive VD/delägare på Copperhill Mountain Logde och Holiday Club i Åre ägnar hon sig nu åt sina stora passioner i det egna bolaget Elevation Leadership: Att utveckla människor, affärsverksamheter och koncept.

Samarbetspartners

[ssba-buttons]