Remoteutbildning Del 2 av 3
Det nya normala är här för att stanna. Var tredje arbetsgivare har idag tagit fram en ny permanent policy för distansarbete, men ungefär hälften har ännu inte tagit ställning till hur de anställda ska kunna arbeta efter pandemin. Distansarbete påverkar hela organisationen från ledning och styrning, möten och daglig verksamhet samt hur man lägger upp processer och arbetsmetoder. I den här utbildningsserien tar vi in globala experter inom olika områden för att belysa tre av de främsta utvecklingsområden som vi sett som utmaningar i bolagen när distansarbete blivit en ny norm under pandemin.
Remoteutbildningen består av tre delar:
Del 1 – Ledning och styrning, Del 2 – Effektiva möten och Del 3 – Medarbetare på distans
Vid bokning av minst 2 utbildningstillfällen ingår även en frivillig en coachingträff på 1 h, vid bokning av 1 tillfälle ingår 30 min coaching.
Effektiva möten – del 2, v 20
Är din kalender full av möten och har du gått in i samma möteströtthet som många andra upplever? Hur man bygger effektiva virtuella team varierar från organisation till organisation, men det finns sätt och verktyg som vi kan arbeta med för att definiera vad som är normalt i vår organisation och linjera sättet som vi arbetar på tillsammans i våra team för att förbättra kommunikation och processer. I detta utbildningstillfälle får ni möjlighet att ta del av konkreta verktyg och arbetssätt som direkt kan implementeras och göra möten färre och mer relevanta. Ni får även konkreta sätt att bygga upp och förbättra er internkommunikation och processer internt för att skapa mer effektiva arbetssätt. Tillsammans med en expert som själva arbetat inom och byggt upp distansorganisationer får ni handfasta tips och råd som direkt kan hjälpa er att bygga ett effektiv virtuell team!
Utbildningsföreläsare: Molood Ceccarelli eller Lisette Sutherland