Vår styrelse

Handelskammaren Mittsveriges Styrelse och Fullmäktige är för närvarande uppdelade på tre regioner. Följande val förrättades vid årsmöte den 16 maj 2016:

Styrelse

  • Håkan Åström  ordförande – 2017
  • Björn Lyngfelt, vice ordförande Västernorrland – 2017
  • Peter Vomacka, vice ordförande Jämtland – 2018
  • Lars Winter, ordinarie ledamot – 2018
  • Oliver Dogo, VD, ordinarie ledamot – 2019
  • Katarina Nyberg Finn, suppleant – 2018
  • Anders Eriksson, suppleant – 2018

Fullmäktige Region Sundsvall

  1. Björn Lyngfelt, SCA, Regionordförande – 2017
  2. Rickard Andersson, Valmet – 2018
  3. Arvid Callans, Callans Trä AB  – 2018
  4. Ingela Ekebro, SCA Graphic Sundsvall AB – 2018
  5. Catrin Forsberg, Emhart Glass Sweden AB – 2017
  6. Fredrik Herlitz, Permascand – 2018
  7. Pontus Jämthag, GDM  – 2018
  8. Lars-Erik Marklund , Mediegruppen – 2018
  9. Olof Nyberg, Olof Nyberg Konsult AB –  2017
  10. Markus Sundström, Sundfrakt – 2017
  11. Bo Tjällden, Diös AB –  2017
  12. Ingrid Thyberg, Dromcon –  2018
  13. Björn Vedin, Akzo Nobel Pulp and Performance Chemicals AB – 2017
  14. Mattias Östman, Elpress AB – 2018

Fullmäktige Region Örnsköldsvik

  1. Lars Winter, Domsjö, Aditya Birla Group, Regionordförande – 2018
  2. Jan-Olof Backman, Backmans Fastighets- & Företagsutv.  – 2017
  3. Håkan Eriksén, Metsä Board Sverige AB – 2018
  4. Lars Hellgren, Exero AB – 2017
  5. Anette Melbin, MacGregor Sweden AB  – 2017
  6. Ulf Rask, Eurocon Consulting AB – 2017
  7. Andreas Rastbäck, Holmen Skog  – 2017
  8. Peter Sedin, BAE Systems Hägglunds AB – 2018
  9. Erik Sjölund, Swedbank – 2018
  10. Vakant – tills vidare

Fullmäktige Region Östersund

  1. Peter Vomacka, Hackås precisionsgjuteri AB, Regionordförande –  2017
  2. Ulf Larstrand, Vemservice – 2018
  3. Henrik Lundmark, Diös – 2017
  4. Eva Nässén, Norrlands Trähus AB – 2018
  5. Gunnar Olofsson, Gunnar Olofsson AB – 2018
  6. Krister Pålstam, Lindebergs Grant Thornton  – 2017
  7. Therese Sjölund , Åre Destination – 2018
  8. Karin Stolt Halvarsson, VM2019 – 2018
  9. Kerstin Thun, Kornboden – 2018
  10. Christer Thylin, Swedbank – 2017
  11. Anna Wersen, Stiftelsen Jamtli – 2018
  12. Vakant – 2017